Το Audacity είναι ένα ελεύθερο/ανοιχτού κώδικα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου. Με εξαιρετικά φιλικό περιβάλλον και απεριόριστες δυνατότητες αποτελεί την κορυφαία επιλογή.

Η αξιοποίησή του στη σχολική τάξη προϋποθέτει την χρήση ακουστικών από τους μαθητές/τριες αλλιώς επικρατεί … ένα δημιουργικό χάος. Η επεξεργασία ήχου ενδιαφέρει πολύ τους μαθητές καθώς ήδη από το δημοτικό πολλά παιδιά έχουν τα δικά τους κανάλια στο youtube και ανεβάζουν δικά τους βίντεο.

Φέτος για πρώτη φορά δούλεψα με μαθητές της ΣΤ’ τάξης και οι εντυπώσεις είναι εξαιρετικά θετικές. Τα παιδιά έφερναν ακουστικά κάθε Παρασκευή και έδειξαν μεγάλη επιμέλεια και ενθουσιασμό.

Δεν προτείνω συγκεκριμένα βίντεο, καθώς υπάρχει τεράστια πληθώρα στο διαδίκτυο ανάλογα με τις ανάγκες και τους στόχους του καθένα.

Επισκεφτείτε το Audacity, κάνοντας κλικ εδώ. Υπάρχουν διαθέσιμες εκδόσεις για Windows, Linux  και Mac.