Το Wordwall ανήκει στις καλαίσθητες και εύχρηστες εφαρμογές που αναζητούμε συχνά για την δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων για τους μαθητές μας. Το ανακάλυψα τυχαία όταν κατά την περίοδο της εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης, έψαχνα για εκπαιδευτικές δραστηριότητες για τους μικρούς μαθητές του δημοτικού. Κατέληξα να μην δημιουργήσω δικές μου δραστηριότητες αλλά αξιοποίησα έτοιμο υλικό άλλων συναδέλφων (οι δραστηριότητες ενσωματώνονται στις ενότητες της η-τάξης). Για να αναζητήσετε υλικό, επισκεφτείτε την Κοινότητα και πραγματοποιήστε αναζήτηση με το θέμα που σας ενδιαφέρει. Μία από τις δραστηριότητες που αξιοποίησα είναι η παρακάτω:

Δραστηριότητα από

Η είσοδος στο Wordwall γίνεται με ένα email  ή τη δημιουργία λογαριασμού. Όπως και οι περισσότερες αντίστοιχες εφαρμογές, παρέχει ένα δωρεάν λογαριασμό με αρκετούς περιορισμούς :

• πρόσβαση σε συγκεκριμένα templates
  • περιορισμένος αριθμός δημιουργίας δραστηριοτήτων

Καθώς οι όροι χρήσης αλλάζουν συχνά,δεν παρέχω πληροφορίες. Μπορείτε να δείτε περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Τα διαθέσιμα templates είναι πολλά και προσεγμένα: σταυρόλεξα, ασκήσεις αντιστοίχισης, συμπλήρωσης κενών κ.α.

Διαθέσιμα templates

Η δημιουργία δραστηριοτήτων είναι αρκετά απλή. Βρήκα στο youtube δύο βίντεο με οδηγίες στα ελληνικά, που παραθέτω:

Επισκεφτείτε το Wordwall, κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο: https://wordwall.net/