Το Tux Paint είναι ένα ελεύθερο πρόγραμμα ζωγραφικής για παιδιά προσχολικής ηλικίας και παιδιά δημοτικού. Το Tux Paint χρησιμοποιείται από μαθητές σχολείων σε όλο τον κόσμο για να αποκτήσουν ικανότητες στην ψηφιακή σχεδίαση. Συνδυάζει ένα εξαιρετικά φιλικό περιβάλλον, διασκεδαστικά εφέ ήχου και μια ενθαρρυντική μασκότ κινούμενων σχεδίων η οποία καθοδηγεί τα παιδιά καθώς χρησιμοποιούν το πρόγραμμα.

Μεγάλα πλεονεκτήματα του Tux Paint έναντι της κλασσικής Ζωγραφικής των Windows αποτελούν η ευρεία γκάμα σφραγίδων (εγκαθίστανται ξεχωριστά από το βασικό πρόγραμμα!) και τα μαγικά. Ειδικά για τους μαθητές των πρώτων τάξεων του Δημοτικού τα εργαλεία αυτά είναι χρησιμότατα.

Το πρόγραμμα “τρέχει” σε Windows, Linux, Mac Os X, iOS, Android και άλλες πλατφόρμες. Κατεβάστε από το εδώ.

tuxpaint apotiposi 1

Μέσα  από το παράθυρο Configure Tux Paint μπορούμε να:

• ενεργοποιήσουμε/απενεργοποιήσουμε τα εφέ ήχου
  • καθορίσουμε τον φάκελο αποθήκευσης
  • ορίσουμε να ξεκινά το πρόγραμμα με κενό καμβά σχεδίασης
  • ορίσουμε το πρόγραμμα να εκτελείται σε κατάσταση πλήρους οθόνης  κ.α.

tuxpaint apotiposi 2