Η εφαρμογή Sutori επιτρέπει τη δημουργία προσεγμένων χρονολογίων /  ιστοριών με διαδραστικό και συναρπαστικό τρόπο.

Επιτρέπει την ενσωμάτωση από Google Docs, Quizlet, Thingliknk κ.α. καθώς και την εισαγωγή μαθητών από περιβάλλοντα ασύγχρονης μάθησης όπως Moodle, Schoology, Blackboard κ.α. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να παρεμβάλλει ερωτήσεις κατανόησης ενδιάμεσα στις ενότητες.

Διαθέτει δωρεάν λογαριασμούς για εκπαιδευτικούς και υποστηρίζει μία πολύ αυστηρή πολιτική ασφαλείας για μαθητές κάτω των 13 ετών. Αναφέρω:

• απαιτείται γραπτή συγκατάθεση γονέα για την εγγραφή του μαθητή/μαθήτριας στην πλατφόρμα
  • δεν απαιτούνται μαθητικά email
  • δεν εμφανίζονται διαφημίσεις
  • τα κουμπιά κοινωνικής δικτύωσης είναι κρυμμένα
  • το υλικό που δημιουργείται στην τάξη είναι ιδιωτικό
  • αν δημοσιευτεί εργασία μαθητή, εμφανίζεται μόνο το μικρό του όνομα και το πρώτο γράμμα του επιθέτου του

Διαβάστε περισσότερα για τους όρους χρήσης, κάνοντας κλικ εδώ.

Δείτε βίντεο για τη δημιουργία  χρονολογίων στο Sutori:

Δείτε βίντεο για τη δημιουργία/διαχείριση τάξης:

Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα κάνοντας κλικ εδώ.

Δείτε το παρακάτω χρονολόγιο με θέμα τη Μάχη του Μαραθώνα: