Η εφαρμογή CodeMonkey ανήκει  σε μια σειρά εφαρμογών που προσφέρουν  ένα φιλικό περιβάλλον εκμάθησης προγραμματισμού, στη συγκεκριμένη περίπτωση της γλώσσας CoffeeScript. Υποστηρίζει την μάθηση μέσω παιχνιδιού (game-based learning).

Η εφαρμογή απευθύνεται σε μαθητές από 9 ετών και άνω και καλύπτει πλήθος θεμάτων. Υπάρχει η δυνατότητα δωρεάν δημιουργίας μαθητικής τάξης με 30 μαθητές. Ο λογαριασμός δεν έχει χρονικό περιορισμό, αλλά οι μαθητές έχουν πρόσβαση μόνο σε 30 επίπεδα (από τα συνολικά 400). Για περισσότερα επίπεδα, θα πρέπει να πληρωθεί συνδρομή. Ο καθηγητής έχει πρόσβαση σε  ένα αναλυτικό teacher kit και έχει τη δυνατότητα παρακολούθησης της προόδου  των μαθητών του. Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη και στα ελληνικά.

Για τη χρήση του χρειαζόμαστε μόνο έναν ενημερωμένο φυλλομετρητή. Για tablets υπάρχει διαθέσιμο Chrome /Safari app.

Δείτε το παρακάτω βίντεο:

Επισκεφτείτε  την ιστοσελίδα κάνοντας κλικ εδώ.

Υπάρχει δραστηριότητα για την Ώρα Κώδικα, διαθέσιμη εδώ.