Με τους μαθητές και μαθήτριες της Δ’ τάξης του 72ου ΔΣ Αθηνών ασχοληθήκαμε με το σημαντικό θέμα της εξαφάνισης της βιοποικιλότητας. Εξετάσαμε τα ζώα που κινδυνεύουν με εξαφάνιση στην Ελλάδα και τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες, αναζήτησαν πληροφορίες στο Διαδίκτυο και έφτιαξαν παρουσιάσεις (Παρουσιάσεις της Δ’ τάξης για τα ζώα υπό εξαφάνιση).

Πρότεινα να φτιάξουμε σύντομες ιστορίες, στις οποίες να αναδεικνύονται οι κίνδυνοι που αντιμετωπίζουν τα συγκεκριμένα ζώα. Αξιοποιήσαμε το πρόγραμμα Pixton για να φτιάξουμε κόμικ.

Χρησιμοποιήσαμε πίνακες αφήγησης (storyboards) για να καταγράψουν τα παιδιά τις ιστορίες τους πριν ξεκινήσουν τη δημιουργία των κόμικ στους υπολογιστές. Δείτε παρακάτω 2 από τις ιστορίες των παιδιών:

Δείτε μερικές από  τις εργασίες των μαθητών/τριων της Δ’ τάξης:

Δ1_Σπύρος Λ. – Ηρακλής – Η εκδίκηση των ζώων

Δ1_Θάνος- Σωτήρης – Βοηθάμε τα τραυματισμένα ζώα

Δ1_Δημήτρης Ν. – Οι βίδρες κινδυνεύουν

Σημείωση: Η μόνη επέμβαση στα κόμικ των παιδιών είναι η διόρθωση των ορθογραφικών λαθών.
Όλα τα κόμικ των παιδιών είναι αναρτημένα στην Ηλεκτρονική Τάξη.