Στις 2 Ιανουαρίου 2019 κυκλοφορεί επίσημα η νέα έκδοση του Scratch, γραμμένη σε HTML5. Φτιάχτηκε για να λειτουργεί κανονικά και στα tablets , κάτι που δικαιολογεί το μέγεθος των blocks.

Το περιβάλλον του Scratch 3.0

Το Scratch 3.0 θα τρέχει σε Η/Υ και σε tablets (iOS 11+ and Android 6+). Στα tablets θα υπάρχουν κάποια θέματα, π.χ. με το μπλοκ “όταν το πλήκτρο πατηθεί”, τα οποία θα λυθούν αργότερα μέσα στο 2019.

Σε κινητά τηλέφωνα, θα είναι η δυνατή η προβολή έργων αλλά όχι η δημιουργία ή τροποποίησή τους.

Για τον online editor υποστηρίζονται:

• σε Desktop :Chrome (63+),Edge (15+), Firefox (57+), Safari (11+) / ο Internet Explorer δεν υποστηρίζεται
  • σε tablet: Mobile Chrome (62+), Mobile Safari (11+)

Παράλληλα θα είναι διαθέσιμος και offline editor (μόνο για Windows και  macOS).

Τι είναι νέο στο Scratch 3.0;

• το περιβάλλον θυμίζει έντονα την έκδοση 1.4 (που κατά την προσωπική μου γνώμη, ήταν και πιο εύχρηστη)
  • έχουν προστεθεί νέα μπλοκ εντολών
  • έχει δοθεί μεγάλη σημασία στις επεκτάσεις (extensions)
  • και φυσικά, η δυνατότητα δημιουργίας έργων σε tablets
  • τέλος, υπάρχει η  δυνατότητα δημιουργίας λογαριασμού για  εκπαιδευτικούς.  Με τον λογαριασμό Scratch Teacher Account  απλουστεύεται η δημιουργία λογαριασμών σε ομάδες μαθητών και η διαχείριση των έργων των μαθητών. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε τη σελίδα Teacher Account FAQ page.

Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε: Scratch 3.0 Συχνές Ερωτήσεις