Με τους μαθητές/ήτριες του ΣΤ2 του 87ου Διαπολιτισμικού ΔΣ Αθηνών, ξεκινήσαμε ένα project για τη γειτονιά γύρω από το σχολείο μας, στην περιοχή του Βοτανικού.

Προβληματιστήκαμε και συζητήσαμε για το χαρακτήρα της περιοχής, τις αλλαγές που έχουν συντελεστεί τα τελευταία χρόνια με την έλευση του μετρό, την έντονη παρουσία των lofts και των καταστημάτων ψυχαγωγικού χαρακτήρα που έχουν πλημμυρίσει την πλατεία. Οι συζητήσεις έγιναν τόσο στο μάθημα των ΤΠΕ όσο και στα υπόλοιπα μαθήματα με τον δάσκαλό τους κ. Κυριάκο Μακρή και τον διευθυντή του σχολείου κ. Αλέξανδρο Καλιακάτσο.

Η θεματική ακολούθησε τους παρακάτω άξονες:

• οικίες : μονοκατοικίες, πολυκατοικίες, υλικά κατασκευής, χρηστικότητα
  • καταστήματα: διαφορετικές χρήσεις
  • αξιοθέατα: μουσείο Μπενάκη, εργοστάσιο σοκολατοποιίας Παυλίδη

Ακολούθησε εκπαιδευτική εξόρμηση στη γειτονιά στην οποία τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες φωτογράφισαν  με τη δική τους οπτική τη γειτονιά τους.

Οι φωτογραφίες μεταφέρθηκαν στους ατομικούς φακέλους των μαθητών στο  εργαστήριο ΤΠΕ και τα παιδιά έφτιαξαν παρουσιάσεις χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα Microsoft Powerpoint.

Μπορείτε να δείτε μία ενδεικτική εργασία του τμήματος κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Παρουσίαση της Xin Yi για τον Βοτανικό