Με τους μαθητές και μαθήτριες του ΣΤ2 στο 87ο Διαπολιτισμικό ΔΣ Αθηνών υλοποιούμε ένα project για το Βοτανικό (δείτε περισσότερα στην ανάρτηση Παρουσίαση «Η γειτονιά μας ? Βοτανικός»).

Αποφασίσαμε την παρουσίαση που κάναμε με τη βοήθεια του Powerpoint να την  μεταφέρουμε στο Scratch και να προσθέσουμε μία σύντομη αφήγηση.

Αφιερώσαμε μία διδακτική ώρα στη σύνθεση και ηχογράφηση των κειμένων. Με τη βοήθεια του Audacity δημιούργησα 4 μικρά αρχεία ήχου με την προσθήκη μελωδίας ώστε να χρειάζονται περίπου 10 εικόνες από τις κατηγορίες Σπίτια, Καταστήματα και Αξιοθέατα που αναπτύσσονται στο project.

Οι εικόνες και τα αρχεία ήχου μεταφέρθηκαν στους ατομικούς φακέλους των μαθητών και φτιάξαμε την παρακάτω παρουσίαση αναπτύσσοντας έναν πολύ απλό κώδικα.

Σημείωση: Το έργο αργεί να “φορτώσει” γιατί περιέχει πολλές εικόνες.