Το Quick, Draw! είναι ένα διαδικτυακό παιχνίδι που αναπτύχθηκε από την Google που προσκαλεί τους παίκτες να κάνουν ένα απλό σχέδιο  ενός αντικειμένου ή μιας ιδέας  (η εφαρμογή ζητά τι να ζωγραφίσεις,  π.χ. ένα αεροπλάνο) και στη συνέχεια χρησιμοποιεί ένα νευρωνικό δίκτυο τεχνητής νοημοσύνης για να μαντέψει τι αντιπροσωπεύουν τα σχέδια.

Το Quick, Draw!  το έμαθα από ένα μαθητή μου της ΣΤ’ τάξης που όλο χαρά μου έδειξε την ιστοσελίδα και σχολίασε πόσο του άρεσε η αλληλεπίδραση με την εφαρμογή που σου ζητά να ζωγραφίσεις κάτι συγκεκριμένο  και  προσπαθεί να μαντέψει το σχέδιό σου.

Αν και δεν είναι διαθέσιμη στα ελληνικά προς το παρόν, είναι πραγματικά εντυπωσιακό πώς η εφαρμογή προσπαθεί να μαντέψει από την πρώτη γραμμή κιόλας τι απεικονίζει το σχήμα. Παρακάτω φαίνεται  το περιβάλλον της εφαρμογής καθώς ζωγραφίζω μία πόρτα. Στο κάτω μέρος καταγράφονται οι προσπάθειες της εφαρμογής να μαντέψει τι περιγράφει η ζωγραφιά.

Το περιβάλλον του Quick,Draw!

Επισκεφτείτε το Quick,Draw! κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο: https://quickdraw.withgoogle.com/