Στο πλαίσιο της Ώρας Κώδικα που φέτος διοργανώνεται από 7-13 Δεκεμβρίου 2015, το code.org δημιούργησε μία νέα δραστηριότητα για τη γνωριμία των μαθητών με τον προγραμματισμό, που προσομοιώνει το περιβάλλον του δημοφιλούς παιχνιδιού Minecraft.

Στο code.org/mc τα παιδιά ηλικίας από 6 ετών καλούνται να οδηγήσουν έναν από τους δύο ήρωες, τον Άλεξ ή τον Στηβ σε έναν προσομοιωμένο κόσμο του Minecraft και να τον καθοδηγήσουν σωστά ώστε να λύσει 14 παζλ, όχι όμως σκάβοντας, αλλά δίνοντας εντολές. Η δραστηριότητα, στο ίδιο στυλ με τις προηγούμενες εφαρμογές του οργανισμού, βασίζεται στην χρήση μπλοκ εντολών που απαλλάσσουν τα παιδιά από την ανάγκη να γράψουν εντολές προγραμματισμού, εντούτοις μπορούν να δουν τον κώδικα Javascript που αντιστοιχεί σε κάθε μπλοκ.

Η μετάφραση του περιβάλλοντος δεν είναι πλήρης ακόμα, αξίζει όμως την προσοχή μας και σίγουρα έχει εξασφαλισμένο το ενδιαφέρον των μαθητών μας.

minecraft code_org apotiposi