Την Παρασκευή 12/01/2018 επισκεφτήκαμε με τους μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών  ΟΤΕ. Σκοπός της επίσκεψής μας η παρακολούθηση του προγράμματος “Παιδί και Ασφάλεια στην τεχνολογία” που διοργανώνεται από το Μουσείο σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν αρχικά μία παρουσίαση  που έθιγε τα επίκαιρα θέματα της ασφάλειας των προσωπικών δεδομένων, της ασφαλούς χρήσης των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και του εθισμού στο διαδίκτυο. Το πιο ενδιαφέρον μέρος του προγράμματος ήταν η συζήτηση που ακολούθησε. Με μεγάλη υπομονή  τα στελέχη της αστυνομίας απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις  των παιδιών αναλυτικά και με παραδείγματα από την καθημερινότητα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στις δασκάλες των τμημάτων κ. Ασπασία και  κ. Μαρία για τη βοήθεια και τη συνεργασία.