Με τους μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης επισκεφτήκαμε την Παρασκευή 09/02/2018 το Ίδρυμα Λασκαρίδη για να παρακολουθήσουμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Radio Lab – Εργαστήριο ραδιοφώνου” με εισηγητή τον Γιώργο Αλλαμανή.

Το πρόγραμμα είναι μια διαδραστική παρουσίαση στην οποία οι μαθητές παρακολουθούν βήμα προς βήμα το σκεπτικό, την προετοιμασία και την«κατασκευή» μιας  ραδιοφωνικής εκπομπής. Ο εισηγητής ξεναγεί τους ακροατές στο Ραδιοφωνικό Εργαστήριο, με άφθονα ηχητικά και μουσικά αποσπάσματα, εξηγώντας τί, γιατί και πώς το κάνει. Παράλληλα δίνει επιλεκτικά πληροφορίες από την ιστορία του μέσου, μιλάει για την σημερινή άνθηση του webradio και αναρωτιέται για το μέλλον του ραδιοφώνου στο αχανές βασίλειο των πολυμέσων και των social media.
Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος που υλοποιούμε φέτος με τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους δασκάλους των τμημάτων κ. Αντώνη Βασιλείου και κ. Ανεζούλα Τσίμπικα για την καταπληκτική συνεννόηση και συνεργασία.