Στα πλαίσια του  11ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, συμμετείχαμε με τους μαθητές της Ε ‘τάξης του 73ου ΔΣ Αθηνών στο διαδικτυακό εργαστήριο “Ο GDPR και οι 40 κλέφτες“. Το εργαστήριο παρείχε απλές και κατανοητές πληροφορίες για τα προσωπικά δεδομένα και διατήρησε ζωντανό το ενδιαφέρον των παιδιών με τις έξυπνες δραστηριότητες στις οποίες κλήθηκαν να συμμετέχουν.

Το διαδικτυακό διαδραστικό εργαστήριο «Ο GDPR και οι 40 κλέφτες» παρουσιάζει με κατανοητό και διασκεδαστικό τρόπο θέματα σχετικά με τον Ευρωπαϊκό Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (γνωστό ως GDPR) και τα θεμελιώδη δικαιώματα και ελευθερίες που αυτός διασφαλίζει για όλους τους πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Το εργαστήριο υλοποιήθηκε από τον Δημήτρη Γραμμένο, Κύριο Ερευνητή του Ινστιτούτου Πληροφορικής του Ιδρύματος Τεχνολογίας (ΙΤΕ) και την Ανθή Στρατάκη, Υπεύθυνη Προστασίας Δεδομένων του ΙΤΕ.