Αφίσα του ΕΚΑΔ

Συνεχίζοντας το ΕΚΑΔ την αξιόλογη σειρά βιβλίων με ήρωα τον @Παπάκη, έχει δημοσιεύσει το βιβλίο “Ο @Παπάκης ντετέκτιβ“. Το βιβλίο πραγματεύεται το θέμα της αξιοπιστίας των πληροφοριών που βρίσκουμε στο διαδίκτυο με πολύ έξυπνο τρόπο. Η αφήγηση είναι κατανοητή και η εικονογράφηση κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών.

Ο @Παπάκης πρέπει να βρει πληροφορίες στο διαδίκτυο για μία εργασία στο σχολείο. Επειδή βιάζεται, αντιγράφει πληροφορίες από μία ιστοσελίδα που τον εντυπωσιάζει χωρίς να ασχοληθεί παραπάνω.

Όταν όμως πάρει τα αποτελέσματα, μία δυσάρεστη έκπληξη τον περιμένει…

Στην ιστορία δίνονται και τρεις βασικές συμβουλές για τα παιδιά ώστε να είναι σίγουρα για τις πληροφορίες που βρίσκουν:

• αναζητούμε πληροφορίες από έναν ειδικό πάνω στο θέμα που ερευνούμε
  • ρωτάμε τους γονείς μας
  • αναζητάμε πληροφορίες σε περισσότερους τους ενός ιστότοπους

Μετά την ανάγνωση της ιστορίας απαντήσαμε με τα παιδιά στις ερωτήσεις που υπάρχουν στο τέλος και συμπληρώσαμε το φύλλο εργασίας “Φυσαλίδες και σύννεφα” που βρίσκεται στις Συνοδευτικές δραστηριότητες για τη σειρά βιβλίων @Παπάκης.

Επισυνάπτω μερικά από τα φύλλα εργασίας των παιδιών.

Παπάκης ντετέκτιβ φύλλα εργασίας