Μία ενδιαφέρουσα δραστηριότητα με αξιοποίηση του excel είναι η δημιουργία ενός ημερολογίου. Τα παιδιά μπορούν να το προσωποποιήσουν, σημειώνοντας σημαντικές ημερομηνίες (γενέθλια οικογένειας, φίλων κ.α.) και παράλληλα εξασκούνται στα διάφορα εργαλεία που προσφέρει το πρόγραμμα.

Ημερολόγιο 2024 – Συμπληρωμένο

Επισυνάπτω το αρχείο που τοποθετώ στους φακέλους των μαθητών. Έχω δημιουργήσει το βασικό πλέγμα (στήλες και γραμμές) ώστε να μπορεί να εκτυπωθεί άνετα σε χαρτί Α4. Οι μαθητές/-τριες καλούνται να:

• να γράψουν τους μήνες που λείπουν
  • με τα εργαλεία της αντιγραφής – επικόλλησης  να επικολλήσουν τις  ημέρες της εβδομάδας σε όλους τους μήνες
  • να γράψουν στα κελιά κάθε Δευτέρας τις ημερομηνίες
  • με το εργαλείο της αυτόματης συμπλήρωσης  να συμπληρώσουν τις ημερομηνίες κάθε εβδομάδας
  • με τα εργαλεία μορφοποίησης (χρώμα γεμίσματος – χρώμα γραμματοσειράς)  να δώσουν χρώμα στο ημερολόγιό τους και να σημειώσουν σημαντικές ημερομηνίες

Επισυναπτόμενα αρχεία:

Ημερολόγιο 2024.xlsx