Τη φετινή χρονιά συνεργάστηκα με την κ. Καλλιόπη Ζούρου, δασκάλα του Α2 στο 71ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, στα πλαίσια ενός περιβαλλοντικού προγράμματος που υλοποίησε με τους μαθητές/μαθήτριες του Α2.

Το τελικό στάδιο του προγράμματος αφορούσε τη δημιουργία μιας ραδιοφωνικής εκπομπής. Η Γκέλλυ (Καλλιόπη) έγραψε τα κείμενα, τα παιδιά προετοιμάστηκαν και στο εργαστήριο ΤΠΕ ξεκινήσαμε τις ηχογραφήσεις.

Λόγω του μικρού της ηλικίας των μαθητών δουλεύαμε με μικρά αποσπάσματα κειμένου. Η κάθε εγγραφή, με τη βοήθεια του εργαλείου Εγγραφή ήχου και ένα απλό μικρόφωνο, δεν ξεπερνούσε τα 30 δευτερόλεπτα.

Αφού ολοκληρώθηκαν οι ηχογραφήσεις με τη βοήθεια του Audacity έγινε η συρραφή των αρχείων ήχου, η αφαίρεση προβληματικών σημείων και η εξομάλυνση της έντασης σ’ ένα κοινό επίπεδο.

Ακούστε την εκπομπή των παιδιών:

Σημείωση: Η εργασία έχει δημοσιευτεί και στην ιστοσελίδα του 71ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών. Δείτε την κάνοντας κλικ εδώ.