Το 70ο και 103ο ΔΣ Αθηνών ανήκουν στα 100 σχολεία της Αττικής που επιλέχθηκαν για να συμμετάσχουν στο πιλοτικό πρόγραμμα ρομποτικής   που υλοποίησε η Περιφέρεια Αττικής το σχολικό έτος 2023-2024.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε:

Περιβάλλον MakeCode for micro:bit
  • την αποστολή οκτώ  (8)  Nezha inventor’s kit ανά σχολική μονάδα
  • την επιμόρφωση ενός εκπαιδευτικού  ανά σχολική μονάδα (συμμετείχα για το 70ο ΔΣ Αθηνών)
  • την παράδοση έτοιμων διδακτικών σεναρίων για αξιοποίηση στη σχολική τάξη
  • την υλοποίηση 4 δειγματικών διδασκαλιών εκ μέρους κάθε συμμετέχοντα εκπαιδευτικού

Ήταν η πρώτη φορά που δούλεψα με το συγκεκριμένο kit. Ο προγραμματισμός γίνεται στο περιβάλλον MakeCode for micro:bit της Microsoft.

Συνολική η εμπειρία ήταν θετική και τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με μεγάλη θετικότητα. Το μόνο μείον είναι η έλλειψη χρόνου, ακόμα και η υλοποίηση των απλούστερων σεναρίων σε μία διδακτική ώρα αποτέλεσε πρόκληση.