Ένα καθημερινό πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε στα αθηναϊκά πεζοδρόμια είναι τα περιττώματα από σκυλιά. Πολλές φορές αναγκαζόμαστε να κατεβαίνουμε από τα πεζοδρόμια και να περπατάμε στο δρόμο για να αποφύγουμε “ατυχήματα”.

Το πρόβλημα το συναντάμε και στους δρόμους γύρω από το σχολείο μας. Καθώς με τους μαθητές/-τριες της Δ’ τάξης μαθαίνουμε την εισαγωγή/μορφοποίηση εικόνων και σχημάτων στον κειμενογράφο, σκεφτήκαμε να φτιάξουμε αφίσες  που θα ενθαρρύνουν τους ιδιοκτήτες σκύλων να μαζεύουν τις ακαθαρσίες και να αφήνουν τα πεζοδρόμια καθαρά. Θα τις πλαστικοποιήσουμε και θα τις τοποθετήσουμε περιμετρικά του σχολείου μας.

Ελπίζουμε να σας αρέσουν οι αφίσες μας και μπορείτε να τις αξιοποιήσετε και εσείς, αν θέλετε!