Ξεκίνησε η υποβολή αιτήσεων για συμμετοχή στη  2η περίοδο  εξετάσεων για πιστοποίηση στις ΤΠΕ. Οι μαθητές της Γ? Γυμνασίου και της Α? Λυκείου του τρέχοντος σχολικού έτους έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε εξετάσεις επιπέδου Γυμνασίου. Οι μαθητές της Β? και Γ? Λυκείου αντίστοιχα έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε εξετάσεις επιπέδου Λυκείου.

Σε συνέχεια της εγκυκλίου του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων (αρ. πρωτ. 146908/Δ2 18.09.2015), ανακοινώθηκε ότι το χρονικό διάστημα υποβολής αιτήσεων συμμετοχής για εξετάσεις πιστοποίησης στις ΤΠΕ των μαθητών της Δ/μιας Εκπαίδευσης, ξεκινά από την 2/10/2015 και ολοκληρώνεται την 15/10/2015.

pistopoiisi mathiton TPE apotiposi

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές μπορούν να υποβάλλουν αιτήσεις εδώ, αφού πρώτα έχουν εγγραφεί στο σύστημα αιτήσεων.

Οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν στις πρωτεύουσες (ή / και άλλες πόλεις) των ακόλουθων νομών της χώρας: Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ, Ν. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, Ν. ΑΧΑΪΑΣ, Ν. ΛΑΡΙΣΗΣ, Ν. ΣΕΡΡΩΝ, Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, Ν. ΡΕΘΥΜΝΗΣ.

Από τις 16/10/2015 όσοι έχουν υποβάλλει αίτηση θα μπορούν να πληροφορηθούν λεπτομέρειες για τη συμμετοχή τους στις προγραμματισμένες εξετάσεις που θα πραγματοποιηθούν από 31/10/2015 μέχρι και 8/11/2015.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το πλήρες κείμενο της ανακοίνωσης εδώ.